CAFEDU news

Reconstruciton The Café will be closed from 24.2. until 7.3. 2023

Dear customers, after 9 years, the time has come for a proper renovation of the bar. Unfortunately, the cafe will be closed from 24.2. until 7.3. 🙁 

We need to enlarge the bar, repair the floor and completely replace it with new furniture and equipment. We were considering a coffee takeaway window, but it won't be possible due to the works. :( 

What about study rooms? 

Coworking (discussion zone) - will be open only from 18:00 for everyone who has access to the quiet study room, one-day passes will not be sold during this period 

Quiet Study Room - open 24/7 as standard - but it will not be possible to buy tickets during the renovation, so please secure/extend them until 23.2. – then it will no longer be possible. 

31. 5. 2021

Otvíráme po 6 měsících

Zdravíme z Cafedu, moc vám děkujeme za podporu během doby, co jsem měli pouze okénko nebo teď posledních 14 dní i zahrádku a samozřejmě také za podporu na HitHitu! 😁Již od zítra se na vás budeme těšit už nejenom na zmiňované zahrádce ale konečně i uvnitř. Avšak bohužel kvůli náhlým změnám v opatřeních – směrovali jsme otevření na 14.6. – vás tento týden rádi zatím uvítáme pouze v přízemí kavárny. Od 7.6. pak pojedeme v normálním režimu, tedy obě patra kavárny.

A studovna? Studovna bude už jen další týden fungovat pouze jako Co-working, takže stejně jako doposud. Změna nastane také od 7.6. a to návrat do skoro normálu. Ještě vám dáme více info zase příští týden! Mějte se hezky a stavte se zítra na kávu do šálku a hlavně uvnitř!

Hello from Cafedu, thank you very much for your support during the time when we only had a dispensing window or now for the last 14 days with outside seating and of course also for our support at HitHit!

From tomorrow we will looking forward to you not only in the outside seating but finally also inside. Unfortunately, due to sudden changes in restrictions- we directed the opening to 14.6. – This week we will be happy to welcome you only in the ground floor of the cafe. From 7.6. then we will go in to a normal mode, both floors of the cafe.

And the studyroom? The studyroom will only function as Co-working for another week, so as before. The change will also occur from 7.6. and that is a return to almost normal. We will give you more info next week! Have a nice day and stop by for a cup of coffee tomorrow and especially inside! 😊

21. 10. 2020

Pouze výdejní okénko // Take away window only

Z důvodu vládních opatření týkajících se koronaviru bude kavárna i studovna zavřená (informace ohledně nutnosti zavření studovny ještě budeme zjišťovat a pokud to bude možné, otevřeme ji). Budeme si moc vážit Vaší podpory alespoň formou kávy či jídla s sebou. Děkujeme!

Due to the new restrictions concerning the coronavirus, the cafe as well as the studyroom will be closed (we will try to get more info about the studyroom regime and if it is possible, we will open it again). We will greatly appreciate your support via a purchase of coffee or snacks from out takeaway window. Thank you!